To już czwarta edycja warsztatów chirurgicznych, tym razem przeprowadzonych pt. „Powikłania i dylematy w chirurgii gruczołu piersiowego” 6-7 września 2019 r. Głównym zagadnieniem rozważanym przez specjalistów w trakcie warsztatów były powikłaniami, które często są przypadkami trudnymi, skomplikowanymi, czasami dla pacjentek wstydliwymi.

Warsztaty zostały podzielone na dwie części, w trakcie których zoperowanych zostało pięć pacjentek z deformacją piersi i powikłanych przypadków klinicznych przy użyciu wszelkich dostępnych technik w chirurgii gruczołu piersiowego.

W drugim etapie przeprowadzono analizy przedoperacyjne i pomiary przedoperacyjne na 10 pacjentkach po wcześniejszym leczeniu operacyjnym. Aż 90 procent pacjentek, które trafiają do słupskiego szpitala przyjeżdża tu spoza województwa, wiele kobiet to pacjentki trudne, z obciążeniami i powikłaniami. Właśnie z tej grupy wybrane zostały te, które wymagają jeszcze większej uwagi i większego poświęcenie ze strony specjalistów.

W słupskim szpitalu łącznie wykonujemy około 400 zaawansowanych, skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii piersi rocznie.