Aż 52 ciężarne skorzystały z bezpłatnej edukacji przedporodowej w 2019 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Te panie doczekały się już swojego potomstwa. Duże zainteresowanie stworzoną rok temu bezpłatną Szkołą Rodzenia spowodowało, że placówka świętowała swoje pierwsze urodziny.

Kilkadziesiąt par z narodzonymi niedawno dziećmi przyszło na obchody pierwszej rocznicy istnienia Szkoły Rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Gośćmi imprezy byli rodzice, którzy przez miniony rok skorzystali ze szkolenia w szkole rodzenia. Życzenia młodym rodzicom i pracownikom Szkoły Rodzenia złożyli Prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Andrzej Sapiński oraz Wiceprezes Zarządu Anetta Barna-Feszak.

Nie obyło się bez urodzinowego tortu, loterii z nagrodami oraz wspólnego zdjęcia wszystkich zebranych.

Wśród pacjentek Szkoły Rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku znalazły się mamy, które wahały się nad podjęciem decyzji miejsca narodzin dziecka. Ostatecznie, Panie urodziły w naszym szpitalu. Zdarzało się także, że kobiety zgłaszając się na zajęcia poważnie rozważały zakończenie ciąży cięciem cesarskim. To przejściu szkolenia w szkole rodzenia podjęły jednak decyzję o rozwiązaniu ciąży porodem fizjologicznym. I… wszystko się udało!

Obecnie do szkoły rodzenia uczęszcza 20 ciężarnych wraz z partnerami. – Spotykamy się raz w tygodniu w każdą środę na dwugodzinnych zajęciach – informuje Aleksandra Cibińska ze Szkoły Rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. – Tematyka zajęć w szkole rodzenia jest zgodna ze standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem. Zakłada ok. 20 tematów, na które uczęszczają zainteresowane tematem pacjentki. Obecność na zajęciach nie jest obowiązkowa. Na zajęcia można zapisać się w każdej chwili, tematyka zajęć powtarzana jest cyklicznie. W zajęciach wraz z pacjentkami uczęszczają osoby towarzyszące – dodaje Aleksandra Cibińska.

Dużym atutem szkoły rodzenia jest, że osoby prowadzące zajęcia są pracownikami szpitala, co gwarantuje przekazywanie jak najbardziej aktualnej wiedzy. Ponadto, dzięki temu także pacjentki czują się swobodnie w czasie pobytu w szpitalu. Zajęcia prowadzone są zgodnie z przyjętymi standardami w oddziałach. Wszyscy uczestnicy są zadowoleni z zajęć i dobrze oceniają kompetencje zawodowe wykładowców oraz sposób przekazywania wiedzy. Pacjentki podkreślają, że podczas zajęć panuje przyjazna, domowa, ciepła atmosfera, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa.