Czcionka:

Kontrast:

PORADNIA LAKTACYJNA

Zapisy: poniedziałek – piątek w godz. 8:00-9:00 pod nr tel. 501-682-532

Terminy konsultacji: wtorki / czwartki po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu godziny.

Pacjentki naszego szpitala oraz kobiety po urodzeniu dzieci w innych placówkach medycznych mogą skorzystać z konsultacji laktacyjnych w naszej dedykowanej poradni. Przyjmuje w niej personel medyczny przeprowadzający badanie i udzielający porad, stanowiących świadczenia zdrowotne, a więc wymagających wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie. Warto o tym pamiętać i udać się po pomoc do placówki służby zdrowia w razie występowania jakichkolwiek problemów z pokarmem. Poradnia laktacyjna udziela niezbędnej pomocy medycznej kobietom, borykającym się z problemami w karmieniu piersią.

Na konsultację powinna zgłosić się każda mama, która jest zaniepokojona i ma obawy, związane z tym, że np. maluszek nie jest w stanie przyjmować pokarmu z piersi, czy dostrzega, że jej piersi wytwarzają zbyt małą ilość pokarmu.

Poradnia ma wspierać pacjentki w zakresie rozwiązywania problemów związanych:

  • z trudnościami w przystawianiu dziecka do piersi,
  • nieprawidłowym przyrostem masy ciała dziecka karmionego naturalnie,
  • uszkodzeniem brodawek,
  • zastojem lub zapaleniem piersi,
  • nadmiarem lub brakiem pokarmu,
  • obawą o niewystarczającą ilość pokarmu,
  • rozbudzaniem lub hamowaniem laktacji.

Mamy na konsultację powinny przyjść z dzieckiem. Należy zabrać również książeczkę zdrowia swojej pociechy. Jeśli to możliwe, prosimy nie karmić maluszka przed wizytą.

Jak wygląda konsultacja laktacyjna?

Konsultacja laktacyjna opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentką oraz badaniu dziecka.

Wizytę otwiera rozmowa, w której pacjenta powinna przedstawić wszystkie problemy związane z karmieniem piersią. Polecamy spisać je na kartce, żeby w dniu wizyty żaden niepokojący objaw nie umknął uwadze. Kolejnym krokiem jest badanie dziecka. Należy bowiem do poradni przyjść z niemowlęciem – pomocne w analizie sytuacji będzie zadbanie, aby dziecko na wizytę było chętne do jedzenia. Przy rozpoczęciu badania maluszek zostaje rozebrany i obejrzany, a także sprawdzana jest masa jego ciała. Następnie matka proszona jest o przystawienie niemowlęcia do piersi. Proces ten obserwuje osoba prowadząca konsultacje w celu oceny sposobu ssania maluszka. W trakcie może udzielić pomocy, np. podpowiadając rozwiązania w ułożeniu dziecka. Gdy niemowlę naje się do syta, następuje rozmowa. Osoba prowadząca konsultacje sugeruje, jakie rozwiązanie w danej sytuacji będzie najlepsze.

Niekiedy konieczne może być kilka wizyt w poradni laktacyjnej. Nie zawsze bowiem pierwsze rozwiązanie się sprawdza. Konsultacje są prowadzone i powtarzane po to, aby wypracować indywidualny schemat działania dla każdej matki i dziecka.

Wielkość tekstu