ODDZIAŁ REHABILITACYJNY

Gabinet lekarski: 59 8460 423
E-mail: o.rehabilitacji@szpital.slupsk.pl

DANE STATYSTYCZNE

• Liczba leczonych pacjentów:
  • Liczba łóżek:
    Oddział Rehabilitacyjny - 12
    Oddział rehabilitacji Neurologicznej - 20

CHARAKTERYSTYKA BIEŻĄCEJ DZIAŁALNOŚCI

Ogólne zasady funkcjonowania

Oddział Rehabilitacji i Rehabilitacji Neurologicznej świadczy usługi wyłącznie na rzecz pacjentów przebywających w oddziale. Opiekę nad pacjentami sprawuje personel dokładający wszelkich starań w osiągnięciu zamierzonego celu jakim jest dochodzenie do sprawności każdego z pacjentów.

Skład zespołu terapeutycznego

• lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, masażysta, psycholog, logopeda, terapeuta zajęciowy.

Opieka medyczna sprawowana jest całodobowo. Czas i system pracy poszczególnych grup zawodowych ustala Ordynator zgodnie z wymaganiami zawartymi w Rozporządzeniu MZ.

Wewnętrzna struktura techniczna

Oddział mieści się na IV pietrze budynku A. Składa się z 10 sal 3-łóżkowych, sali intensywnego nadzoru, izolatki, sali rehabilitacyjnej oraz gabinetów lekarskich, zabiegowych, sekretariatu, fizykoterapii, psychologa, logopedy i pokoju badań.

Przyjęcie pacjenta do oddziału

Podstawą przyjęcia do oddziałów jest odbycie kwalifikacyjnej wizyty w naszym oddziale w dni powszednie w godz. 8:00-12:00 przy przyjęciach pacjentów z innych oddziałów WSS, kwalifikacja odbywa się na podstawie konsultacji Ordynatora lub innego lekarza wyznaczonego do tego celu. W przypadku osób przebywających w oddziałach spoza WSS w Słupsku, lekarz kierujący proszony jest o kontakt telefoniczny w celu ustalenia warunków konsultacji. Inne nie wymienione wyżej sytuacje prosimy konsultować telefonicznie.

Dokumenty wymagane przy konsultacji

• skierowanie właściwe dla danej rehabilitacji
  • pełna dokumentacja lekarska (karty informacyjne leczenia szpitalnego, aktualnie stosowane leczenie, zdjęcia rtg, płyty CD z wynikami badań).

Godziny i warunki odwiedzania chorych

Odwiedziny i pomoc rodziny przy pacjentach są możliwe w godzinach od 13:00 do 18:00 oraz w innym czasie nie kolidującym z indywidualnym programem rehabilitacji pacjenta.

Niezbędnik pacjenta. Co powinien pacjent zabrać ze sobą do szpitala?

• pidżamę, kapcie, dres, koszulki na zmianę, przybory toaletowe, dokumentację przebiegu choroby, zdjęcia rtg, płyty CD, wyniki badań.

PERSONEL

Lekarze

• Marta Zawadzka
  • Edward Pokorny
  • Tomasz Szulc

SPRZĘT

Sprzet na sali rehabilitacyjnej.

• BIODEX UWS OFFSET - Profesjonalny system umożliwiający dynamiczne i precyzyjne odciążenie pacjenta dla celów testów oraz terapii. Doskonale sprawdza się w pracy z pacjentami neurologicznymi czy ortopedycznymi
  • BIODEX BALANS SYSTEM - Narzędzie do oceny, reedukacji propriocepcji i kontroli nerwowo-mięśniowej układu ruchu
  • 2 Bieznie elektryczne.
  • 2 Rowery stacjonarne elektryczne
  • 2 Rotory konczyn gornych elektryczne
  • 2 Rotory konczyn dolnych elektryczne
  • 2 Szyny CPM do cwiczen biernych stawu skokowego, kolanowego i biodrowego.
  • 8 stanowiskowy atlas do cwiczen silowych
  • 3 Kabiny UGUL do cwiczen w odciazeniu.
  • Kozetki elektryczne w tym 1 dwusegmentowa do cwiczen Bobath
  • Porecze do nauki chodu
  • Lampa Solux z filtrem czerwonym i niebieskim
  • 2 Stepery
  • Stoliki do cwiczen manulanych dloni
  • 1 podnosnik do transportu pacjenta
  • Drobny sprzet rehabilitacyjny: pilki roznej wielkosci, tasmy theraband, kliny, laski gimnastyczne, chodziki, balkoniki, kule lokciowe, czwornogi, materace, obciazniki na konczyny gorne i dolne, poduszki sensomotoryczne.
  • Stol pionizacyjny
  • 4 kolumny do cwiczen oporowych
  • Waga elektryczna
  • Drabinki gimnastyczne
  • TU-100 - Zestaw trakcji szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa

Gabinet fizykoterapii świadczy usługi z zakresu:

Światlolecznictwa

• terapia swiatłem spolaryzowanym (fototerapia, koloroterapia)
  • promieniowanie podczerwone (IR)
  • laseroterapia (laser punktowy, prysznicowy, Laser Scaner)

Elektrotarapii

• zabiegi z zastosowaniem prądu stałego
  • galwanizacja
  • jonoforeza

Zabiegi zastosowaniem prądu impulsowego małej częstotliwości

• elektrostymulacja
  • diadynamik
  • prądy izodynamiczne
  • przezskórna stymulacja elektryczna nerwów TENS
  • prady Trũberta

Zabiegi z zastosowaniem prądu impulsowego średniej częstotliwości

• prądy interferencyjne
  • prądy Kotza

Terapii polem magnetycznym małej częstotliwości

• magnetoterapia

Ultradźwięki

• ultradźwieki
  • fonoforeza

Krioterapia

MOŻLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNO-TERAPETUCZNE

Diagnoza logopedyczna pacjentów neurologicznych (po udarach mózgu, urazach czaszkowo- mózgowych, w chorobach neurologicznych i innych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego)

• diagnoza dyzartrii
  • diagnoza afazji
  • terapia neurologopedyczna
  • programy komputerowe wspomagające terapię neurologopedyczną – AfaSystem, Praksja: Ćwiczenia Usprawniające Mowę, Dyzartria

Diagnoza psychologiczna pacjentów neurologicznych po udarach mózgu, urazach czaszkowo- mózgowych, w chorobach neurodegeneracyjnych i innych chorobach ośrdokowegi i obwodowego układu nerwowego.

• diagnoza funkcji poznawczych
  • diagnoza funkcjonowania emocjonalnego
  • terapia neuropsychologiczna
  • programy komputrtowe wspomagające terapię neuropsychologiczną: RehaCom, AfaSystem, Biofeedback

Terapia zajęciowa. Zadaniem terapeuty zajęciowego w naszym Oddziale jest uaktywnienie pacjenta poprzez wykonywanie określonych czynności mających charakter usprawniania fizycznego, psychicznego i społecznego poprzez ergoterapię, artterapię, biblioterpię oraz socjoterpię.