Czcionka:

Kontrast:

Koronawirus – Zarząd Województwa przeznacza 50 mln zł na walkę z pandemią na Pomorzu

Zarząd Województwa Pomorskiego podczas posiedzenia w czwartek 19 marca podjął decyzję o pilnym przesunięciu 50 mln zł ze środków unijnych na wsparcie pomorskich szpitali.  Zarezerwował też środki na dalsze działania związane ze skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa w regionie.

– Obecna sytuacja wymaga od nas wszystkich podjęcia nadzwyczajnych kroków. Dlatego wraz Zarządem Województwa zdecydowaliśmy się na pilne uruchomienie 50 mln zł dodatkowych środków na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Pomorza. Te pieniądze przekażemy do dyspozycji pomorskich szpitali, bo to właśnie pracownicy służby zdrowia znajdują się na pierwszej linii frontu i potrzebują naszego wsparcia w walce o zdrowie Pomorzan. Mam tu na myśli nie tylko szpitale samorządu województwa, takie jak Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, szpital w Ustce, czy w Prabutach, ale także rządowy 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, który, jak słyszymy, boryka się z poważnymi brakami – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Na obecnym etapie prowadzone są uzgodnienia z poszczególnymi placówkami w zakresie zdiagnozowania potrzeb.

Niezależnie od tego na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił też zarezerwować kolejne 120 mln zł ze środków unijnych z przeznaczeniem na interwencyjne wsparcie pomorskich przedsiębiorców oraz systemu zdrowia – zależnie od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb.

Ponadto, dzięki modyfikacji priorytetów w przeznaczeniu funduszy unijnych w odpowiedzi na obecną sytuację, Zarząd Województwa planuje przeznaczyć ok. 20 mln zł na niwelowanie negatywnych zjawisk związanych z rynkiem pracy oraz ok. 10 mln zł na wsparcie małych i średnich firm w radzeniu sobie z czynnikami ryzyka w miejscu pracy. Oczywiście, chodzi tu w szczególności o ryzyka epidemiczne.

Wykorzystanie środków unijnych do walki z pandemią jest możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która uruchomiła inicjatywę uelastyczniającą procedury związane z wydatkowaniem środków UE, w tym przede wszystkim  ułatwia przesuwanie środków na cele związane z obecnym kryzysem epidemiologicznym.

Zarząd Województwa Pomorskiego zdaje sobie sprawę, że obok wsparcia systemu ochrony zdrowia niezwykle istotna jest w obecnej chwili pilna pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom z naszego regionu.

– Dlatego, oprócz wyżej wymienionych decyzji, zarekomendowaliśmy dziś instytucjom finansowym, z którymi współpracuje Samorząd Województwa, by wprowadziły mechanizm zawieszenia spłaty kapitału i odsetek od już zaciągniętych pożyczek – mówi marszałek Struk.

Pomorski samorząd przeznaczy też 30 mln zł ze środków własnych na akcję pożyczkową mającą na celu podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw.

W materiale mp3 wypowiada się marszałek Mieczysław Struk

Materiał video dostępny pod linkiem: https://we.tl/t-NHCs9GwmFx

Wielkość tekstu