Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku został wytypowany do wykonywania testów na koronawirusa. Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska z upoważnienia marszałka Mieczysława Struka we wtorek 17 marca wystąpiła do ministra zdrowia z deklaracją zorganizowania na terenie województwa pomorskiego dwóch dodatkowych laboratoriów.

Aktualnie na terenie województwa pomorskiego badania są wykonywane tylko w Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Laboratorium to obsługuje nie tylko województwo pomorskie, ale wspiera także sąsiednie regiony.

W obecnej sytuacji niezwłoczne zwiększenie liczby laboratoriów, które przeprowadzają badania na obecność koronawirusa, to absolutna konieczność.

Powstanie dodatkowych laboratoriów skróci czas oczekiwania na wyniki testów, a szpitale będą mogły przeprowadzać sprawnie diagnostykę. W tej chwili czas oczekiwania na wyniki testów sięga nawet 50 godzin, a liczba zakażonych osób rośnie.

W materiale mp3 wypowiada się Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.

LINK

Źródło: www.pomorskie.eu