Nietrzymanie moczu może dotknąć kobiety w każdym wieku. Szczęśliwie doczekaliśmy się czasów, że choroby niegdyś wykluczające kobiety z życia społecznego przestały być tematem tabu.

Dzięki intensywnemu rozwojowi uroginekologii, w tym zastosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych, lekarze osiągają wyleczalność dolegliwości u 90-95 proc. pacjentek.

Leczenie jest procesem złożonym i nie ma jednej metody, która szybko rozwiązuje problem zaburzeń statyki. W zależności od stopnia zaawansowania wysiłkowego nietrzymania moczu, możliwe są do zastosowania zarówno procedury prewencyjne jak i fizjoterapia, jednak głównym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny.

O ile leczenie zabiegowe wysiłkowego nietrzymania moczu nie ma w sobie kontrowersji i jest zabiegiem w 100 proc. operacyjnym, to leczenie zaburzeń statyki budzi spór wśród specjalistów. W zależności od kraju charakterystyczne są różne podejścia do zaburzeń: od zupełnego zaniechania operacji do ich częstego praktykowania.

Specjaliści ze słupskiego szpitala praktykują zgodnie z najnowszymi trendami. Dlatego mamy okazję gościć dziś (14.06) na pokazowym zabiegu operacyjnym ordynatora Romana Łabędzia wraz z zaproszonym operatorem ginekologiem Tomaszem Augustyniakiem. Specjaliści przedstawią uczestniczącym lekarzom z regionu Pomorza i okolic wypracowane techniki operacyjne.