W grudniu odwiedziliśmy z Bajkowozem, czyli z wędrującą biblioteką na kółkach oddziały dziecięce Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Mali pacjenci mogli posłuchać bajek, starsi poczytać samodzielnie i poznać specyfikę odbierania świata przez osoby niewidome poprzez poznanie książki napisanej alfabetem Brailla dla niewidomego od urodzenia Tomka – „Czarnej Księgi Kolorów”. – Sprawić radość duchowi biblioteki i spełnić powierzone mu swoje najskrytsze marzenie. Przedszkolaki szukały serca króla i bawiły się książką z dziurą – mówią Małgorzata Somionka i Ewa Tyborczyk, organizatorki akcji.

Włączając swoją wyobraźnię kreatywnie dzieci wypełniały zawarte w niej polecenia. Starsi pacjenci chętnie wykonywali wylosowane w tajemniczej skrzynce zadania.

Bajkowóz wzbudził wielkie zainteresowanie i ciekawość poznawczą zarówno dzieci jak i ich rodziców, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Grudniowe spotkanie z tajemniczą biblioteką na kółkach skutecznie poprawiły dzieciom i ich opiekunom humor oraz choć na chwilę pozwoliły zapomnieć o swojej chorobie i niedogodnościach przebywania w szpitalu.