Czcionka:

Kontrast:

Pracownia endoskopii

KIEROWNIK 
Jacek Grochulski

 

 

Adres: ul. Hubalczyków 1, 76-200 Słupsk
Telefon: 59 84 60 530

 

Godziny rejestracji:

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
08:00-17:00 08:00-14:00 08.00-14.00 08:00-14:00 08:00-14:00

 

Pracownia realizuje świadczenia całodobowo w odniesieniu do pacjentów Szpitala oraz w trybie ambulatoryjnym na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Pracownia Endoskopii wykonuje świadczenia diagnostyczno-terapeutyczne w schorzeniach układu pokarmowego i oddechowego. Zalecane są one w przypadku podejrzenia takich chorób jak nowotwory (jelita grubego, przełyku, żołądka, płuc), wrzody żołądka, zapalenie i owrzodzenie przełyku, a także dysfunkcji oskrzeli, tchawicy, zatok i wielu innych schorzeń.

Endoskopia znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, stąd też występuje często pod różnymi nazwami – w zależności od obszaru objętego diagnostyką. Cechą wspólną tych badań jest ich przebieg. Lekarz umieszcza we wnętrzu ciała sondę w postaci elastycznej rurki, na której zakończeniu znajduje się światłowód. Endoskop wyposażony jest również w obrazowód oraz specjalny kanał narzędziowy. Dzięki temu lekarz na bieżąco może monitorować wnętrze badanego narządu oraz pobrać materiał do dalszych badań histopatologicznych. Podczas badania można nie tylko ocenić stan narządów wewnętrznych oraz pobrać wycinek do analizy, ale również wykonać niektóre zabiegi czy też zaaplikować leki.

W zależności od rodzaju badania lub zabiegu oraz wieku pacjenta stosowane jest znieczulenie miejscowe bądź ogólne. W niektórych przypadkach może być również wskazane podanie pacjentowi leków uspokajających celem umożliwienia przeprowadzenia badania.

Czas trwania badania lub zabiegu uzależniony jest od jego rodzaju. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Zakres świadczeń realizowanych przez pracownię obejmuje w szczególności:

  • diagnostyka przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia)
  • diagnostyka układu oddechowego (bronchoskopia)
  • zabiegi cholangiopankreatografii wstecznej,
  • obliteracje żylaków przełyku,
  • dewitalizacje dimerem argonu przewodu pokarmowego,
  • dylatacje zwężeń przewodu pokarmowego,
  • gastrostomie (PEG),
  • USG przewodu pokarmowego (EUS), i układu oddechowego (EBUS)

Badania endoskopowe wymagają od pacjenta szczególnego przygotowania, m.in..:

• Gastroskopia – należy powstrzymać się od jedzenia oraz picia (min. 8 godzin) oraz palenia papierosów i żucia gumy (min. 4 godziny).

• Kolonoskopia – wymagane jest przejście na dietę płynną 3 dni przed badaniem. Dzień przed dozwolone jest jedynie lekkie śniadanie, konieczne jest również wypicie specjalnego preparatu.

• Bronchoskopia – należy być na czczo minimum 6 godzin (przez ten czas nie wolno również pić wody). Dzień przed planowanym badaniem należy również zrezygnować z alkoholu, papierosów i innych używek.

• Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna – pacjent musi być na czczo minimum 6 godzin. W przypadku osób zażywających na stałe leki (choroby przewlekłe, problemy z krzepliwością krwi), konieczna jest dodatkowa konsultacja z lekarzem.

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE BADANIA KOLONOSKOPOWE W RAMACH PROGRAMU BADAŃ PRZESIEWOWYCH- KLIKNIJ TUTAJ I SPRAWDŹ CZY KWALIFIKUJESZ SIĘ DO PROGRAMU

Wielkość tekstu