SOR: 17 stany bezpośredniego
zagrożenia zdrowotnego
87 Wczoraj SZPITAL: 449 Pacjenci na
oddziałach
115890 Rok 2018
PRACA DLA LEKARZA Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Nocna Opieka Chorych

Już 13 marca.

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry będzie można wykonać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku już 13 marca. Gabinet poradni okulistycznej nr 13 na parterze szpitala tuż przy głównym wejściu otwarty będzie w godzinach od 11 do 13. Zapraszamy zwłaszcza tych pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę.

Szpital w związku ze Światowym Tygodniem Jaskry, który trwa od 12 do 18 marca, włączył się w akcję Polskiego Towarzystwa Okulistycznego „Polscy okuliści kontra jaskra”.

Jaskra to zespół chorób oczu, w przypadku których ciśnienie oczne (wewnątrzgałkowe) jest zbyt wysokie dla nerwu wzrokowego, co prowadzi do powolnego zamierania nerwu wzrokowego i pogorszenia pola widzenia. Wraz z zanikaniem nerwu wzrokowego obszar widzenia jest coraz mniejszy, aż całkowicie zanika. Wówczas dochodzi do całkowitej ślepoty.

Na jaskrę cierpi prawie 70 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu całkowicie niewidomych. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W najczęstszej postacji jaskry, tzn. w jaskrze otwartego konta przesączania, pierwsze objawy są dla pacjenta trudno uchwytne. Bóle oka, bóle głowy, czy obniżenie ostrości widzenia, nie są charakterystyczne dla początkowych etapów tej formy jaskry, a występują w jej późniejszej fazie. Dlatego jedynym sposobem wczesnego rozpoznania jaskry jest regularne badanie wzroku u okulisty. Dopiero dokładne badanie przez lekarza okulistę, może doprowadzić do rozpoznania choroby.

W jaskrze z wąskim kątem przesączenia może dojść do ostrego ataku jaskry połączonego z bardzo silnym bólem głowy i oka, zaczerwienieniem oka i poszerzeniem źrenicy. Wówczas należy się zgłosić natychmiast do okulisty.

Celem leczenia jaskry jest zahamowanie rozwoju choroby na jak najwcześniejszym etapie. Wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia ma kluczowe znaczenie dla zahamowania postępu choroby i uratowania wzroku. Leczenie jaskry opiera się na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia ocznego, czyli równowagi pomiędzy produkcją cieczy wodnistej w gałce ocznej, a jaj odpływem do krwioobiegu. Obecnie leczeniem z wyboru w jaskrze jest leczenie farmakologiczne, za pomocą leków (kropli do oczu), obniżających ciśnienie śródgałkowe. Leki stosuje się dożywotnio. Jeżeli leczenie za pomocą leków nie daje pożądanego efektu lub pacjent nie może go kontynuować, wówczas konieczne jest leczenie laserowe lub operacyjne.