Szpital wśród najlepszych w kraju

113933 Rok 2016
SOR Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy

Oddział Urologiczny oraz Położniczo-Ginekologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku wśród najlepszych w kraju w rankingu „Wprost” – Szpitale 2017.

Szpital został doceniony za nowoczesne i małoinwazyjne metody leczenia.

Czwarte miejsce w kraju zajął Oddział Urologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku w rankingu „Najlepsze szpitale” tygodnika „Wprost”. Piąte – w kategorii „Duże Operacje” na oddziałach urologicznych. Szóste w kategorii „Zabiegi endoskopowe” i 10. za „Leczenia kamicy układu moczowego”.

Eksperci docenili nowoczesne procedury leczenia w naszym szpitalu. Pytania ankietowe dotyczyły laparoskopii, czy wykonujemy je w poszczególnych wskazaniach w urologii. Laparoskopia w słupskim szpitalu wykonywana jest niemal we wszystkich wskazaniach, między innymi w leczeniu raka nerek, w przypadku wodonercza, a także raka prostaty. Druga część pytań dotyczyła leczenia kamicy układu moczowego, najnowszymi i najmniej inwazyjnymi sposobami. Szpital może pochwalić się nowoczesnym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą. Na oddziale pracuje między innymi trzech lekarzy specjalistów, którzy posiadają tytuł doktora nauk medycznych. Trzech kolejnych lekarzy jest w trakcie specjalizacji z urologii. Do dyspozycji pacjentów i lekarzy są aparaty do endoskopowego leczenia kamicy nerek. To chirurgia wewnątrznerkowa. Polega ona na tym, że giętki, cieńki przyrząd wprowadza się do człowieka za pomocą cewki moczowej, dalej przez pęcherz, moczowód aż do nerki i za pomocą lasera można kamienie rozkruszyć. Mało który oddział dysponuje takim sprzętem.

W rankingu „Ginekologia 2017” w kategorii „Zmiany w piersi” Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zajął piąte miejsce, dziewiąte natomiast w kategorii „Zmiany w szyjce macicy”. Szpital został doceniony za nowoczesne metody leczenia oraz wysokowyspecjalizowaną kadrę.

Tygodnik „Wprost” wysłał do szpitali ponad dwa tysiące ankiet. Wypełnione ankiety zostały opracowane przez zespół ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Wśród ekspertów znaleźli się pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, profesorowie, konsultanci wojewódzcy i krajowi. Ocenie podlegał między innymi zakres diagnostyki dostępnej w szpitalu, liczba procedur leczniczych, współczynnik zakażeń pooperacyjnych, a także liczbę lekarzy ze specjalizacją na oddziale. Na pozycję na liście wpłynęła także liczba łóżek oraz sal operacyjnych na oddziale. Nadsyłane przez oddziały odpowiedzi były weryfikowane przez ekspertów oraz porównywane z danymi z Narodowego Funduszu Zdrowia.